Trądzik różowaty pojawia się pomiędzy 40 a 50 rokiem życia i dotyka szczególnie osoby z I i II fototypem skóry. Niestety, to kobiety chorują częściej – „Kobiety chorują zdecydowanie częściej, ale u mężczyzn spotyka się formy najcięższe. Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skory (jasna skóra, oczy, włosy), a 30% pacjentów z trądzikiem różowatym ma objawy oczne w postaci zapalenia powiek czy zapalenia spojówek” – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Jakie są objawy choroby?
Trądzik różowaty występuje pod różną postacią. Najczęściej to rumień na skórze twarzy, niewielkie, czerwone krostki i pękające naczynka. Zdarza się jednak, że trądzik występuje pod postacią trwałych obrzęków twarzy – szczególnie na czole i w części pomiędzy brwiami. Na nosie i policzkach wystąpić natomiast mogą guzy i grudki, które powodują nieestetycznie rozszerzenie porów. Taka postać trądziku różowatego pojawia się głównie u mężczyzn.
Skóra twarzy może dodatkowo piec, szczypać boleć czy swędzieć, pacjent może też odczuwać stałe napięcie skóry.
Co więcej, u ponad 30% pacjentów zauważa się postać oczną choroby. Chory cierpi wtedy na stan zapalny powiek i spojówek, może dojść do uszkodzenia siatkówki oka a nawet trwałej ślepoty – leczeniem postaci ocznej powinien zająć się dermatolog we współpracy z okulistą.
Co zaostrza stany chorobowe?
Pacjenci, którzy borykają się z trądzikiem różowatym muszą zmienić styl życia a nawet nawyki żywieniowe. Okazuje się, że zaostrzenia choroby mogą wystąpić w wyniku stosowania nieodpowiedniej diety – nadmiar słodyczy, alkoholu czy ostrych przypraw nie będzie wpływał korzystnie.
Pamiętajmy również, że trądzik różowaty może zaostrzać objawy po nadmiernym opalaniu i korzystaniu z solarium jak również po wizytach w saunie czy zbyt gorących kąpielach. Chorzy na trądzik tego rodzaju powinni też unikać kąpieli w chlorowanej wodzie.
Sprawdź także: Rodzaje mikrodermabrazji.
Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy należy używać natomiast kosmetyków, w których składzie nie znajduje się alkohol. Chorzy nie powinni stosować zbyt głębokich peelingów mechanicznych, nie wolno też wycierać skóry twarzy pocierając ją szorstkim ręcznikiem. Warto też unikać mrozów i wietrznej pogody.
Skuteczna terapia
Pamiętajmy, że trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, której podłożem są przede wszystkim zaburzenia hormonalne więc terapię należałoby zacząć od wyleczenia wszelkich chorób, na przykład tych tarczycowych. Niestety, trądzik zaostrza swoje objawy również w wyniku okresu menopauzalnego, ciąży czy menstruacji a tego już zniwelować się nie da.
Ważny jest więc odpowiedni sposób leczenia, o nim zawsze powinien decydować doświadczony lekarz. Dzisiaj dermatolodzy najczęściej dobierają kilka metod leczniczych, które maja być stosowane jednocześnie. Można wyróżnić tutaj kremy do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, ale też ogólną antybiotykoterapię, na przykład metronidazolem czy pochodnymi witaminy A.
Warto wiedzieć, że równie skuteczne są dzisiaj zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – krioterapia i laseroterapia realizowana seriami po co najmniej kilka zabiegów może przynieść oczekiwane efekty.
W skrajnych przypadkach pacjenci decydują się na zabiegi chirurgiczne.
Artykuł powstał przy współpracy ze stroną portaldermatologiczny.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.