Z reguły słowo cholesterol kojarzy się nam negatywnie, jako czynnik wywołujący wiele negatywnych chorób. Owszem przyczynia się on do powstawania chorób jednakże tylko cholesterol „zły”. Istnieje tak zwany „dobry” cholesterol, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
„Dobry” cholesterol – cholesterol HDL
Oznaczany jest on jako HDL i jego główną funkcją jest transport tłuszczów z krwi do wątroby. Można powiedzieć, że walczy on z nadmiarem cholesterolu we krwi starając się go wyeliminować i przenieść do wątroby, gdzie zostanie zmetabolizowany i wydalony z żółcią. Dzięki takiemu działaniu komórki tłuszczowe nie mają możliwości odkładania się w naczyniach krwionośnych, co mogłoby prowadzić do poważnych schorzeń. Źródłem „dobrego” cholesterolu są kwasy omega 3, które zawarte są między innymi w tłuszczach rybich, bądź w specjalnych preparatach podnoszących stężenie HDL w organizmie.
„Zły” cholesterol – cholesterol LDL
Drugim rodzajem jest tak zwany „zły” cholesterol, który oznaczany jest również skrótem LDL. Jego nadmiar może doprowadzić do poważnych powikłań w układzie sercowo-naczyniowym. Jego działanie w przeciwieństwie do HDL polega na przenoszeniu komórek tłuszczowych z wątroby do układu krwionośnego. Jeżeli jego poziom jest przez długi czas zbyt wysoki to w obrębie ścian tętnic mogą powstawać złogi komórek tłuszczowych, zwane blaszkami miażdżycowymi, co w konsekwencji powoduje zwężenie światła naczynia tętniczego. Długotrwałe zwężenie bądź oderwanie się blaszki miażdżycowej jest bardzo niebezpieczne, gdyż może powodować zawał, a w najgorszym wypadku śmierć. W procesie tworzenia się blaszek miażdżycowych bierze udział zarówno cholesterol endogenny jak i egzogenny. Wynika z tego, iż nieodpowiednio zbilansowana dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce podwyższa stężenie LDL w organizmie. Takie działanie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy oraz choroby wieńcowej dlatego korzystne dla zdrowia jest utrzymanie niskiego poziomu LDL w organizmie. Źródłem tego typu cholesterolu jest nieprawidłowa dieta, niezdrowy styl życia, a także predyspozycje genetyczne. Ponadto negatywny wpływ na gospodarkę lipidową ma również stres, palenie papierosów oraz wiek. Wiadomym jest, iż osobom starszym bardziej zagraża wysoki poziom cholesterolu niż osobom młodym, choć w obecnych czasach fast-foodów ludzie młodzi są znacznie bardziej narażeni niż nasi przodkowie kilkanaście lat temu.
Według powszechnych doniesień HDL i LDL nie są rodzajami cholesterolu, lecz określają nośniki odpowiedzialne za transport cholesterolu w organizmie ludzkim. LDL jest beta-lipoproteiną o małej gęstości i jak już wiemy zwany jako cholesterol „zły”, zaś HDL to alfa-lipoproteina o dużej gęstości i określana mianem „dobrego” cholesterolu. Według obecnej opinii stosunek liczbowy HDL do LDL daje lepszy obraz ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej niż całkowy poziom cholesterolu.
Normy cholesterolu
Każdy z nas podczas wykonywania badań natknął się już na normy cholesterolu. Mówi się, że cholesterol całkowity nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Ponadto każda ze składowych, LDL i HDL, ma pożądane wartości. LDL powinien zawierać się poniżej 130 mg/dl, zaś HDL powyżej 40 ml/dl u mężczyzn oraz powyżej 50 mg/dl u kobiet.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.