No Comments

Zawał serca jest często etapem końcowym problemów z układem krążenia. To właśnie zawał serca, a nie choroby nowotworowe zbierają największe żniwo wśród współczesnego społeczeństwa. Warto zdawać sobie sprawę, że mamy realne szanse w walce z zawałem serca, jeżeli tylko zajmiemy się leczeniem i prewencją odpowiednio wcześnie.

Więcej przyczyn zawału serca

Bezpośrednie przyczyny zawału serca, to zablokowanie przez zakrzep tętnicy sercowej, która doprowadza do serca utlenioną krew. Żeby taki stan miał miejsce, musi wystąpić wiele warunków, które temu sprzyjają. W grupie zwiększonego ryzyka jeżeli chodzi o zawał serca znajdują się głównie mężczyźni po czterdziestym piątym roku życia i kobiety po pięćdziesiątym piątym roku życia. Są to dane statystyczne, a to czy ryzyko wystąpi właśnie u nas, będzie zależało od wielu skoordynowanych ze sobą czynników.

Zawał serca, tak jak inne problemy z układem krążenia, może być dziedziczny. Genetyka sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na to schorzenie. Warto jednak uświadomić sobie jakie czynniki należą do czynników genetycznych, a jakie nie. Często tryb życia wynosimy z domu. Nasza rodzina jest dla nas wzorcem, z którego czerpiemy. Jeżeli nasi rodzice prowadzili siedzący tryb życia, niezdrowo się odżywiali, palili papierosy i żyli w ciągłym stresie, a my zmodelowaliśmy ich tryb życia, nie ma mowy o czynnikach genetycznych. Są to czynniki społeczne, na które każdy z nas ma wpływ. Mamy możliwość uprawiania aktywności fizycznej , zdrowego odżywiania się, lepszego radzenia sobie ze stresem. Jest to kwestia jedynie naszego wyboru. O czynnikach genetycznych możemy mówić w sytuacji, kiedy zawał nam się przytrafia, pomimo, że całe życie prowadziliśmy profilaktykę przeciwzawałową, polegają na zdrowym trybie życia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zdrowy tryb życia jest w stanie zminimalizować ryzyko zawału, nawet w grupie, która ma do niego predyspozycje genetyczne.

Kiedy zaczyna się zawał serca

Warto dowiedzieć się więcej o zawale serca, ponieważ znając jego typowe i nietypowe objawy, możemy szybciej go zdiagnozować i odpowiednio wcześnie skorzystać z pomocy lekarskiej. Warto dowiedzieć się jak rozpoznać zawał serca, ponieważ w przypadku tego rodzaju dolegliwości czas odgrywa rolę kluczową. Jeżeli pomoc zostanie udzielona odpowiednio wcześnie, istnieją duże szanse na niemal całkowite wyzdrowienie. Możemy wnioskować o zawale serca, jeżeli stwierdzamy silny ucisk i ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, niepokojące powinny być także objawy świadczące o zatruciu pokarmowym, choć nic na nie nie wskazuje.

Sposoby leczenia zawału serca

Leczenie zawału serca, to przede wszystkim udrożnienie tętnic, które umożliwia swobodny przepływ krwi do mięśnia sercowego. Pomocne przy zawale mogą być leki zawierające kwas acetylosalicylowy, które mają właściwości rozrzedzające krew, a tym samym przeciwdziałające powstawaniu zakrzepów. Jeżeli podejrzewamy u siebie lub osoby w naszym otoczeniu zawał, warto przed wezwaniem opieki medycznej podać leki zawierające ten składnik. Może to w istotnym stopniu przyczynić się do spowolnienia powstawania zmian, które mogą okazać się nieodwracalne.

Zawał serca wymaga zastosowania doraźnych metod leczenia, takich jak udrożnienie tętnicy sercowej. Po przebytym zawale liczy się przede wszystkim profilaktyka. Pacjenci, którzy przebyli zawał serca dostają zalecenia do stosowania odpowiedniej diety i prowadzenia zdrowego trybu życia, co dla wielu z nich jest nowością. Choroby tej nie da się wyleczyć bez profilaktyki.

Dodaj komentarz