No Comments

Gdy w rodzinie pojawia się nowe dziecko, przejęci swoją rolą rodzice konsultują każdą kropkę na ciele i każdy niepokojący sygnał, najpierw z literaturą medyczną, a następnie z lekarzem rodzinnym. Nie zawsze takie nadmierne konsultacje są potrzebne, jednak zarówno rodzice jak i lekarze stale podkreślają – lepiej przejść się do lekarza niepotrzebnie, niż zaniechać wizyty i dopuścić do rozwoju poważniejszego schorzenia.

Rozwój dziecka od niemowlęctwa

W literaturze na temat pielęgnacji i rozwoju niemowląt znaleźć można sporo ścisłych informacji na temat tego, co powinno umieć dziecko po ukończeniu kolejnych miesięcy życia, co powinno jeść, ile spać, czy jak się wypróżniać. Należy brać poprawkę na to, że wszystkie te dane są mocno uśrednione, a każdy niemowlak jest inny. Niekoniecznie niewielkie odchylenia od normy na przykład w kwestii odżywiania, czy wykonywania poszczególnych ruchów są powodem do niepokoju. Każda poradnia neurologiczna dla dzieci zaleca jednak oprócz regularnych kontroli i szczepień prowadzenie indywidualnego dziennika rozwoju dziecka. Można w nim zapisywać swoje spostrzeżenia, posiłki dziecka, częstość wypróżnień, pierwsze gesty, słowa – wszystko, co uznamy za istotne. Takie informacje w skondensowanej formie w przyszłości mogą pomóc lekarzowi neurologowi w bezbłędnym zdiagnozowaniu choroby dziecka i pozwolą ocenić jego stan bez gorączkowego przywoływania z pamięci matki poszczególnych zdarzeń i dat.

Czytaj również: http://zespolgilberta.pl/artykuly/dbaj-o-rozwoj-neurologiczny-dziecka-od-poczecia/

Pierwsze niepokojące sygnały

Kiedy rodzice zaobserwują, że dziecko, które według podręczników powinno już umieć na przykład zaciskać dłonie na zabawce lub wodzić wzrokiem za rodzicami nie robi tego, nie powinni od razu wpadać w panikę. Rzeczywiście, takie objawy mogą być symptomami zaburzeń rozwojowych u dziecka, ale równie dobrze wykształcenie tych odruchów może przyjść kilka tygodni później i nie zwiastować niczego złego.

Poradnia neurologii dziecięcej to miejsce, w którym każdy rodzic odnajdzie zrozumienie dla swoich obaw. Jeśli rodzic dostał skierowanie do takiej poradni, to zapewne problem jest głębszy i wymaga przeanalizowania. To placówka, w której nikt nie wyśmieje obaw rodzica związanych z brakiem pewnych odruchów u dziecka. Dziecko zostanie najpierw dogłębnie zbadane, a następnie zdiagnozowane i wyleczone. Dziś przy dostępie do profesjonalnych urządzeń diagnostycznych, doskonałych leków i świetnego personelu medycznego, nawet schorzenia w dziedzinie tak delikatnej i skomplikowanej jak neurologia mogą zostać wyleczone na dobre.

Układ nerwowy jest tak skomplikowanym tworem, że nawet najmniejsze jego niedomagania dają bardzo wyraźne symptomy. Z kolei im wcześniej rozpocznie się terapie i leczenie farmakologiczne, tym szybciej komórki nerwowe zaczną pracować prawidłowo i problemy neurologiczne nie tylko przestaną narastać, ale zostaną wyleczone i prawdopodobnie nigdy więcej nie powrócą. Niestety, układ nerwowy ściśle współpracuje z każdą niemal tkanką naszego organizmu, więc zaniedbanie jego leczenia może prowadzić do destrukcji innych układów i narządów. Należy o tym pamiętać i bacznie obserwować swoje dziecko od chwili jego narodzin przez kolejnych wiele lat.

Więcej informacji na temat neurologa dziecięcego, znajdziesz na stronie: http://lifemedica.pl/poradnie/poradnia-neurologii-dzieciecej/

Dodaj komentarz