Trądzik różowaty pojawia się pomiędzy 40 a 50 rokiem życia i dotyka szczególnie osoby z I i II fototypem skóry. Niestety, to kobiety chorują częściej – „Kobiety chorują zdecydowanie częściej, ale u mężczyzn spotyka się formy najcięższe. Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem skory (jasna skóra, oczy, włosy), a 30% pacjentów z trądzikiem różowatym ma objawy oczne w postaci zapalenia powiek czy zapalenia spojówek” – mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Jakie są objawy choroby?
Trądzik różowaty występuje pod różną postacią. Najczęściej to rumień na skórze twarzy, niewielkie, czerwone krostki i pękające naczynka. Zdarza się jednak, że trądzik występuje pod postacią trwałych obrzęków twarzy – szczególnie na czole i w części pomiędzy brwiami. Na nosie i policzkach wystąpić natomiast mogą guzy i grudki, które powodują nieestetycznie rozszerzenie porów. Taka postać trądziku różowatego pojawia się głównie u mężczyzn.
Skóra twarzy może dodatkowo piec, szczypać boleć czy swędzieć, pacjent może też odczuwać stałe napięcie skóry. Read More