Długo utrzymujące się podwyższone stężenie krwi w organizmie może doprowadzić do rozwoju miażdżycy oraz choroby wieńcowej serca. Na samo podwyższenie poziomu cholesterolu wpływa wiele czynników. Pierwszym, najbardziej istotnym, jest nadwaga. Powstaje ona w wyniku zaburzenia gospodarki hormonalnej wewnątrz organizmu lub w najprostszej postaci przez nadmierną konsumpcję w porównaniu do zapotrzebowania organizmu. Nadwaga a tym bardziej otyłość jest odzwierciedleniem w jaki sposób traktujemy swoje ciało.
Czy odżywiamy się zdrowo i regularnie. Nadwaga świadczy o złej diecie, a tym samym dużej podaży produktów zawierających tłuszcze nasycone. W konsekwencji cholesterol LDL zaczyna odkładać się w naszych naczyniach krwionośnych, ponieważ „dobry” cholesterol nie nadąża ze zwrotnym transportem tłuszczu do wątroby. Z czasem ilość tych komórek tłuszczowych w obrębie naczyń wzrasta, znacznie zwężając światło naczynia. W ten sposób, aby odżywić daną część organizmu zaopatrywaną przez zatkane naczynia serce musi wykonać dwa razy większą pracę, a jeżeli nie jest do tego zdolne dochodzi do niedokrwienia i niedotlenienia tej partii organizmu. Ten stan zazwyczaj jest uchwytny po wielu latach zaniedbywania się. Objawy niedotlenienia, duszność przy wysiłkach a później już nawet w spoczynku każą nam głosić się do lekarza. Jednakże stadium to jest na tyle zaawansowane, że niezbędne jest zastosowanie leczenia inwazyjnego.
Do rozwoju nadwagi przyczynia się również uboga aktywność fizyczna. Systematyczna i regularna praca nad ciałem pozwala obniżyć nadmierną ilość cholesterolu LDL oraz zwiększyć ilość HDL. Dodatkowo uprawianie sportu wspomaga walkę z otyłością . Optymalny trening powinie trwać 30 minut dziennie, a jeżeli jest to nie możliwe to ćwiczenia powinny być wykonywane jak najczęściej.
Oprócz czynników modyfikowalnych, czyli takich na który mamy wpływ istnieją takie, na które ten wpływ jest wyeliminowany. Zaliczymy do nich wiek i płeć oraz dziedziczenie. Pierwszym z nich jest wiek. Z przeprowadzonych już badań wynika, że z wiekiem ryzyko podwyższonego cholesterolu rośnie. Poziom cholesterolu zależy również od płci. W okresie młodości to mężczyźni są znacznie bardziej narażeni niż kobiety, jednakże potem ryzyko to wyrównuje się w obydwu grupach. Największy skok cholesterolu LDL u kobiet odnotowuje się pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.
Palenie papierosów oraz alkohol
Ponadto do czynników ryzyka podwyższonego cholesterolu można dodać również palenie papierosów oraz spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Palenie tytoniu w znacznym stopniu obniża stężenie „dobrego” cholesterolu oraz zwiększa ryzyko występowania zatorów żylnych. Oprócz czynników sprzyjających rozwojowi nadmiaru cholesterolu są również różne choroby, które są całkowicie uleczalne w dzisiejszych czasach. Można do nich zaliczyć nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby wątroby i nerek, ostre krwotoczne zapalenie trzustki oraz niedoczynność tarczycy. Groźnym rywalem jest cukrzyca typu drugiego, która przez wysoki poziom glukozy powoduje znaczny wzrost cholesterolu i niszczy tętnice. Inną przyczyną rosnącego cholesterolu mogą być przyjmowane leki, dlatego warto o to spytać lekarza przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji farmakologicznej.
Ponadto u niektórych osób występują predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że jeżeli w rodzinie występowały udary czy zawały to istnieje większe prawdopodobieństwo ich powtórzenia w młodszych pokoleniach. Taka sytuacja może nastąpić w przypadku dziedzicznej hipercholesterolemii, która utrudnia prawidłowe wykorzystanie tłuszczy oraz ich wydalanie z organizmu, co w konsekwencji prowadzi do znacznego podwyższenia ilości cholesterolu we krwi.
Wnioskując należy prowadzić zdrowy tryb życia, czyli dobrze zbilansowaną dietę wzbogaconą o tłuszcze roślinne, a wszystko to powinno być wspomagane codzienną aktywnością fizyczną.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.